|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Engine Type: | 4-Stroke |
| Fuel: | Gas / Diesel |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model Size: | 1955mmx780mmx1110mm |
| Axis pitch: | 1345mm |
| Ground clearance: | 160mm |
| Engine model: | TBF250 |
| Structure of engine: | 1 cylinder |
| Stroke: | Four stroke |
| Maximum power: | 13Kw/8000rpm |
| Maximum torque : | 16.5N.m/6000rpm |
| Mode of cooling: | Air cooled |
| Displacement : | 250cc |
| Precise displacement : | 230ml |
| Valve structure: | SOHC |
| Cylinder diameter & stroke : | 65.5*59mm |
| Oil supply mode: | Carb |
| Ratio of compression: | 9.3:1. |
| Mode of ignition: | CDI |
| Start up mode: | Electronics |
| ROZ: | No. 90 |
| Effluent standard: | EUR 3/4 |
| Lubrication method: | Pressure & splash |
| Transmission type: | 5/6gear |
| Type of clutch: | Handle clutch |
| Mode of transmission: | Chain |
| Balance shaft: | With |
| Maximum speed: | 110km/h |
| Braking mode: | 2 Disc & Drum |
| Form of tire: | Internal and external normal tyre |
| Tire Specifications: | 110/70-17 140/70-17 |
| Hub form: | Aluminum alloy |
| Lighting form: | LED |
| Suspension system: | FR:Shock absorption |
| RR:Shock absorption | |
| Tank capacity: | 10.8L |
| ECO consumption: | 2.8 L / 100 km |
| Battery Specifications: | 12V7AH |
| Form of instrument: | Mechanical pointer |
| Rated load: | 290kg |
| Net weight: | 140kg |
| Gross weight: | 170kg |
| Method of Packing: | Iron frame and carton |
| Package Size: | 1950*570*860mm |
| Loading quantity: | 20 GP :24 sets |
| 40 HQ :72 sets |

















