New Product 400cc Double Cylinder Water Cooled Heavy Locomotive Dirt Bike
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1% After-Sales Parts |
| Warranty: | 1 Year |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2023
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Fast Delivery
ODM Services
Standardized Supplier Management
The supplier has import and export rights
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier provides ODM services
The company established and implemented an effective suppliers' assessment procedure and corrective & preventive actions mechanism
Sign In to see all verified strength labels (7)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SK400-JY
- Type
- Racing Motorcycle
- Displacement
- >250CC
- Engine Type
- 4-Stroke
- Fuel
- Gas / Diesel
- Certification
- CCC, CQC
- Engine Size
- 251 to 500cc
- Braking Mode
- Front and Rear Disc Brakes
- Cooling Method
- Water Cooling
- Year Range
- After 2010
- Condition
- New
- Max Speed
- 150km
- Lighting
- LED
- Instrument
- LCD
- Ignition
- Cdi/Efi
- Transport Package
- Iron+ Carton
- Specification
- 2060*720*1110mm
- Trademark
- BOSSLINE OR OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8711205000
- Production Capacity
- 2000PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 195.00cm * 57.00cm * 87.00cm
- Package Gross Weight
- 195.000kg
Product Description
This street sport motorcycle, as one of the most popular imitation race models, adopts electric injection technology, cancels the carburetor device with the electric injection system device, and adopts the microcomputer ECU containing the special software of electric injection to carry out real-time intelligent control of the fuel supply and ignition of the engine. The fuel supply is extremely accurate. The air-fuel ratio and ignition Angle of the engine in any working condition and any environment can be reached at any time, so as to reduce the fuel consumption of the motorcycle, improve emissions, and greatly improve the comprehensive performance. Find your city's track and have fun.


















| Model Size: | 2060*720*1110mm |
| Axis pitch: | 1410mm |
| Ground clearance: | 180mm |
| Engine model: | 264MM-P |
| Structure of engine: | In-line double cylinder |
| Stroke: | Four stroke |
| Maximum power: | 20.6Kw/8300rpm |
| Maximum torque : | 28N.m/6200rpm |
| Mode of cooling: | Water cooled |
| Displacement : | 400cc |
| Precise displacement : | 367ml |
| Valve valve structure: | SOHC four valves |
| Cylinder diameter & stroke : | 64X57mm |
| Oil supply mode: | Fuel injection |
| Ratio of compression: | 10.0:1. |
| Mode of ignition: | EFI |
| Start up mode: | Electric |
| ROZ: | No. 92 |
| Effluent standard: | EUROPE 4 |
| Lubrication method: | Pressure & splash |
| Transmission type: | 6 speed international gear |
| Type of clutch: | Manual Oil bath multi-chip |
| Mode of transmission: | Chain drive |
| Balance shaft: | Built in Balance shaft |
| Maximum speed: | 160km/h |
| Braking mode: | Hydraulic disc brake |
| Form of tire: | Vacuum tube |
| Tire Specifications: | 110/70-17; 140/70-17 |
| Hub form: | Aluminium alloy |
| Hub specifications: | 3.50-17; 4.00-17 |
| Lighting form: | LED |
| Suspension system: | Positive shock absorption |
| Rear central shock absorption | |
| Tank capacity: | 15L |
| ECO consumption: | 3.4 L / 100 km |
| Battery Specifications: | 12V7AH |
| Form of instrument: | LCD |
| Rated load: | 150kg |
| Net weight: | 175kg |
| Gross weight: | 205kg |
| Method of Packing: | Iron frame and carton |
| Package Size: | 1950*570*860mm |
| Loading quantity: | 20 'general cabinet :24 sets |
| 40 feet high cabinet :72 |


















| FAQ | ||||||||||
| 1 | How do you provide after-sales service for the products you sell? | |||||||||
| Our motorcycle products are guaranteed for one year or 10000km. When the order is shipped, we will provide 1% free after-sale parts (there are parts list provided by the buyer) for the buyer to facilitate maintenance. | ||||||||||
| 2 | How can I get the best price from your company? | |||||||||
| Bulk order prices are negotiable. We will quote the latest and most favorable price according to the customer's final purchase list. | ||||||||||
| 3 | What are your terms of payment? | |||||||||
| 30% TT as deposit, the remaining 70% TT paid before delivery, or letter of credit payment. | ||||||||||
| 4 | What are your terms of delivery? | |||||||||
| FOB, CIF, EXW | ||||||||||
| 5 | How can I get a sample? | |||||||||
| You need to pay the sample fee to bear the shipping cost to your place.When ordering in bulk, the fee will be refunded to you. | ||||||||||
| 6 | What is the minimum order quantity? | |||||||||
| The minimum order quantity of this car is 24 units after sale. The minimum order quantity of different products is different. Please confirm with us before ordering. | ||||||||||
| 7 | Do you accept OEM orders? | |||||||||
| Yes, we can customize products according to customer's requirements. | ||||||||||
| 8 | What's your delivery time? | |||||||||
| Generally, it takes 30-35 days after receiving the advance payment. The exact delivery time depends on the items you order and the quantity. | ||||||||||
| 9 | How do you pack the products? | |||||||||
| We usually use iron frame and carton packaging for motorcycle exports. We also accept custom brand packaging. | ||||||||||
| 10 | What is your available loading port? | |||||||||
| We usually export through the Port of Shanghai. | ||||||||||
| 11 | Where do you mainly export your products? | |||||||||
| The products are mainly exported to Germany, Poland, Russia, Mexico, Colombia, Argentina, Turkey and other more than 30 countries. | ||||||||||
| 12 | How do you make our business long-term and good relationship? | |||||||||
| We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them,no matter where they come from. | ||||||||||
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Racing Motorcycle
- New Product 400cc Double Cylinder Water Cooled Heavy Locomotive Dirt Bike
Related Categories
Hot Searches
More